نمایش جزئیات

گودرزی: می‌گذاریم این‌قدر وضع بحرانی شود که مجبور به نرخ‌گذاری شویم

چکیده خبر


رییس اتحادیه مشاوران املاک در واکنش به سیاست تعیین سقف اجاره‌بها، گفت: معتقدم به‌دلیل این‌که زیرساخت‌های آن را فعلا نداریم، آن‌طور که باید اثرگذار نیست. البته شاید چند سال آینده این موضوع جواب دهد، ولی در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد.


کیانوش گودرزی، رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره تعیین سقف برای اجاره‌بها می‌گوید: براساس آنچه که مجلس تصویب کرده، اگر تورم مسکن بالاتر از تورم عمومی کشور قرار گیرد، باید بتوان یک عدد و رقمی را برای سال مشخص کرد. حالا این به شرایط هر استان ممکن است متفاوت باشد.

وی می‌افزاید: این موضوع فی‌نفسه اشکالی ندارد، منتها دو مساله وجود دارد. اول این‌که چرا ما باید از دست‌مان یک موضوعی در حوزه مسکن خارج شود که بخواهیم ورود کنیم و برای آن نرخ‌گذاری کنیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح می‌کند: حالا ممکن است در جاهای دیگر هم این اتفاق بیفتد، ولی این‌قدر افزایش قیمت نداریم، ولی در ایران این‌قدر وضع بحرانی می‌شود که ما مجبور می‌شویم به یک عدد و ارقامی برسیم.

گودرزی عنوان می‌کند: دوم این‌که زیرساخت‌ها را نداریم. ممکن است تعیین سقف اثرگذار باشد که من هم معتقدم اثرگذار است، ولی زیرساخت‌های آن را نداریم.

وی متذکر می‌شود: از نظر شکلی ممکن است در اذهان عمومی این اتفاق بیفتد که بازار را بتوان با آن تنظیم کرد، ولی در مجموع معتقدم به دلیل این‌که زیرساخت‌های آن را فعلا نداریم، آن‌طور که باید اثرگذار نیست. البته شاید چند سال آینده این موضوع جواب دهد، ولی در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک یادآور می‌شود: من همیشه گفتم وقتی در حوزه مسکن حرف می‌زنیم، دنبال علت نباید بگردیم، چون 30، 40 سال است که نسبت به این موضوع کم‌کاری شده است.

گودرزی در ادامه می‌گوید: این کار نیازمند آمار و اطلاعات دقیق است و هنوز آن آمار و اطلاعات دقیق به دست نیامده است. سامانه‌ها کارشان به اتمام نرسیده که بخواهیم بگوییم عمومیت پیدا کرده و دیگر همه پذیرفتند کار را انجام دهند.

وی عنوان می‌کند: سامانه خودنویس که همین الان متعاملین خارج از دفاتر املاک می‌توانند قرارداد بنویسند، یک مقداری حوزه کاری مشاوران املاک و آمار و اطلاعات و زیرساخت‌ها را از دست آحاد مردم خارج خواهد کرد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح می‌کند: آن‌طور که من در حوزه مسکن رصد می‌کنم، من عددها را این‌قدر شدید ندیدم. حالا ممکن است عدد و رقم‌ها پایین‌تر از این‌که مالکان اجرایی می‌کردند و یا مشاوران املاک باعث می‌شدند زیر این عدد انجام شود، ولی با این حساب می‌گویند دولت این عدد و رقم را تعیین کردند و یک مقداری دوگانگی ایجاد کرده است.

ارسال دیدگاه : برای ارسال نظر حتما باید ثبت نام کنید
دیدگاه کاربران
0 دیدگاه